خانه | اخبار | گالری تصاویر | چارت سازمانی | نظرسنجی | تماس با ما
تصویر روز


 سالنما
جستجو
ورود اعضا
نام کاربری :
کلمه عبور :
 
فراموشی کلمه عبور ثبت نام
 
کودکان خیابانی شاغل می​شوند

كودكان خياباني شاغل مي​شوند
حرفه آموزي به كودكان كار و خيابان جزئي از اجراي آيين نامه ساماندهي اين كودكان است كه در سال 84 مصوب شد

نويسنده: مريم يوشي زاده

«كودكان خيابان، مهارت هاي حرفه اي را مي آموزند.» آنها كه ديروز اين خبر را از زبان مديركل آسيب هاي اجتماعي شنيدند، دو گروه مي شوند؛ كساني كه خوشحال شدند و از ذهنشان گذشت كه اگر بچه هاي كار و خيابان، حرفه اي ياد بگيرند شايد ديگر صاحبكارهاي بي انصاف، به كارهاي سخت و پرخطر وادارشان نكنند، اما عده اي هم با شنيدن اين خبر غبار غم نشست روي دلشان و آه كشيدند كه اصلاچرا بايد حدود سه ميليون كودك به درآمدزايي مجبور شوند كه حالامسئولان ناچار باشند براي آسيب ديدن كمتر آنها، حرفه اي يادشان بدهند؟
    همه مان بچه ها را ديده ايم. خودروهاي بهزيستي و شهرداري كه مي آيند به جوجه هاي طلايي و ترساني مي ماندند كه از كارتن مقوايي دستفروشي بيرون ريخته باشند، جيغ مي كشيدند و از زير دست ماموران بهزيستي يا شهرداري فرار مي كنند.مامورها دست آخر، جوجه هاي طلايي و وحشت زده را مي گيرند و مي برند مراكز ويژه نگه مي دارند و آن وقت، غروب نشده سر و كله والدين بچه ها پيدا مي شود.نقص قانون دست پدر و مادرها را بازگذاشته است تا همان ها كه پيشتر طفلك هايشان را به زور فرستاده اند خيابان تا نان بازوهاي نحيف شان را بخورند، حق دارند بچه هايشان را از بهزيستي و شهرداري پس بگيرند و آنها را بي آن كه فرصت كنند يك وعده غذاي گرم بخورند يا حتي حمام كنند و سياهي خيابان را از تن بشويند، برمي گردانند خانه و يكي دو روز بعد بازمي فرستند سر كار تا سرگردان خيابان هايي شوند كه در آنها تصادف مي كردند، كتك مي خوردند، فحش مي شنيدند، مصرف موادمخدر و انواع ديگر بزه را ياد مي گرفتند و مورد سوءاستفاده قرار مي گرفتند.
    بچه هاي كار اما فقط اينها نيستند. يكسري شان هم از پنج يا شش سالگي به كارگاه هاي تاريك و غيرقانوني در حاشيه شهر تبعيد مي شوند و خبرهاي قطع عضو، سوختگي و حتي مرگشان در دنياي آدم بزرگ ها به گوش رسانه ها و مدافعان حقوق كودك هم نمي رسد.
    
    طرحي براي آموزش مهارت
    آمارهاي رسمي از شمار كودكان كار در كشورمان وجود ندارد، اما آمارهاي غيررسمي اعلام شده از سوي سازمان هاي مردم نهاد نشان مي دهد، دست كم سه ميليون كودك كار در ايران وجود دارد. ايران از 1384 با تدوين آيين نامه اي براي ساماندهي اين كودكان برنامه ريزي كرده است و خبري كه ولي الله نصر، مديركل امور آسيب ديدگان سازمان بهزيستي اعلام كرد نيز جزئي از اجراي اين برنامه است.
    اين مسئول در گفت وگو با ايسنا اعلام كرد كه قرار است در مراكز حمايتي بهزيستي به كودكان و نوجوانان كار و خيابان، خدمات آموزشي مهارت هاي زندگي، پيشگيري از اعتياد، ايدز و هپاتيت ارائه شود و بهزيستي تفاهم نامه اي را نيز با سازمان فني و حرفه اي امضا كرده است كه براساس آن به اين كودكان حرفه هايي نيز آموزش داده مي شود.
    
    حتي 5 ساله ها هم كار ياد مي گيرند
    گرچه نصر حاضر نشد درباره جزئيات اين طرح به جام جم توضيح دهد، اما حميدرضا خانپور مديركل سازمان فني و حرفه اي كشور درباره اين تفاهم خبرهاي تازه اي دارد. او مي گويد: ما معتقديم اگر اين كودكان به حال خود رها شوند در بزرگسالي امكان درگير شدن آنها با آسيب هاي اجتماعي بيشتر مي شود، چون مشاغل آنها توليدي نيست و هيچ تخصصي كسب نمي كنند و در بزرگسالي به سمت بزهكاري كشيده مي شوند و سازمان فني حرفه اي و بهزيستي با همين استدلال به نتيجه رسيده اند كه اين كودكان را آموزش دهند.
    به گفته خانپور ،در اين طرح حتي كودكان بالاي پنج سال هم با انواع مشاغل آشنا مي شوند و بزرگ ترها به شكل تخصصي مهارتي شغلي را ياد مي گيرند. اين مهارت ها در حوزه صنعت، خدمات و كشاورزي است كه البته خدمات، سهم بيشتري از آموزش ها دارد.
    
    فرصتي به آينده شان بدهيم
    سيد حسن موسوي چلك، رئيس انجمن مددكاران ايران كه پيشتر مديركل آسيب هاي اجتماعي بهزيستي كشور هم بوده است در گفت وگو با جام جم اظهار مي كند كه اين طرح، بخشي از آيين نامه ساماندهي كودكان كار و خيابان مصوب سال 1384 است كه در آن سازمان فني حرفه اي كشور موظف شده است اين كودكان را آموزش دهد.
    موسوي چلك با اشاره به اين كه طرح هاي ضربتي براي توقف كار كودكان تاكنون به نتيجه دلخواه نرسيده است، مي گويد: بنابر اين ناچاريم بپذيريم كه آنها براي تامين مالي خانواده هاي خود كار كنند، اما مي شود شرايطي را مهيا كرد كه اگر آنها ناچارند كار كنند دست كم از حقوقي مانند تحصيل، داشتن فراغت و ارتباط باخانواده محروم نشوند و يكي از راه ها براي رسيدن به اين هدف، آموزش مهارت هاي شغلي به آنهاست و باعث مي شود آنها بتوانند در آينده در محيط هايي سالم، اشتغال رسمي داشته باشند.
    
    خلاقانوني و مقاومت بهزيستي
    محمد نفريه، معاون امور اجتماعي نيز درباره جزئيات طرح حرفه آموزي به كودكان مي گويد: 30 تا 70 درصدكودكان كار و خيابان اتباع بيگانه هستند كه مشمول اين طرح نمي شوند و با رايزني هياتي كه با اداره امور اتباع بيگانه داشته ايم در صورت نداشتن كارت بايد به كشورشان برگردند، اما باقيمانده كودكان ايراني هستند كه حدود 15 درصدشان يا خانواده ندارند يا از خانواده هاي بشدت فقير هستند. نفريه توضيح مي دهد كه قرار نيست در اين طرح فقط به كودكان، حرفه اي آموخته شود و آنها از انواع خدمات روان شناسي و درماني هم استفاده مي كنند و حتي به آنها غذاي گرم هم داده مي شود.
    بهزيستي تاكنون بارها سعي كرده است اين كودكان را جمع آوري كند اما خلاقانوني باعث مي شود والدين آنها را بسرعت از مراكز نگهداري بهزيستي تحويل بگيرند و بار ديگر براي كار به كارگاه ها و خيابان هايي بفرستند كه از ديدگاه مددكاران محيط هاي پرخطر و آسيب زايي محسوب مي شود. در حالي كه اگر طرح حرفه آموزي به طور كامل اجرايي شود، آن وقت اين بچه ها مي توانند براي كار به محيط هاي كم خطرتري بروند و زيرنظر بهزيستي باشند.
    طرح حرفه آموزي به كودكان كار و خيابان هم اكنون در استان هاي تهران، همدان، خوزستان و خراسان به شكل آزمايشي در حال اجراست و بهزيستي در سال گذشته حدود 5600 نفر از اين كودكان را جذب مراكز خود كرده است.
    
    
    
     


 روزنامه جام جم، شماره 3681 به تاريخ 12/2/92، صفحه 1 (صفحه اول)
   1392/2/15 08:17

 
فهرست سایت
آشنایی با اعضاء
هيات رئيسه
مستندات
دایره حقوقی شوراها
اخبار شهرستان‌ها
آرشیو روزنامه‌ها و مجلات
نظر سنجی سایت
سخنان بزرگان
معرفی کتاب
تماس با ما
شورا در کلام امام
فراخوان عمومي
مصوبات شورا
سامانه
لینکستان
دفتر مقام معظم رهبری
پرتال جامع قوه قضائیه
دفتر رياست جمهوري
پورتال وزارت کشور
استانداري اصفهان
همشهری آنلاین
پرتال استان اصفهان
نظرسنجی
نظرسنجی
نظرسنجی درباره سایت

باشرکت در این نظرسنجی ما را در راستای ارائه خدمات و اطلاعات بهتر در وب سایتمان یاری فرمایید .

 • تا چه ميزان با شوراها آشنايي داريد؟

  • بسیار زیاد
  • تا حدودی آشنایی دارم
  • اطلاعی ندارم
 • مطالب سایت تا چه حد برایتان مفید بود ؟

  • کاملا مفید بود .
  • تا حدودی مفید بود .
  • اصلا مفید نبود .
 • آیا علاقه به همکاری با این سایت دارید ؟

  • بله
  • خیر
  • بستگی به شرایط همکاری دارد .


Home | News | SiteMap | Aboute Us | Contact Us
کلیه حقوق این سایت متعلق به شورای اسلامی استان اصفهان می‌باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.